ProPharma24.pl
Sól – białe złoto, czy biała śmierć?
Sól – białe złoto, czy biała śmierć?

Słowo sól obecnie budzi w nas mieszane, jeśli nawet nie negatywne, skojarzenia. Wynika to z zewsząd docierających informacji, że jest ona jedną z „białych śmierci”. Media donoszą, że to sól - a dokładniej jej duża zawartość w naszej codziennej diecie - jest odpowiedzialna za większość dopadających nas chorób przewlekłych. Czy faktycznie tak jest? Czy sól to samo zło? Czy sól może być gorsza i lepsza?
    

Historia spożycia soli sięga czasów odległych. Pierwsze wzmianki o jej użyciu datuje się na ok. 3000 r. p.n.e., kiedy to wg dokumentów egipskich używano jej do konserwacji mięsa. Grecy również stosowali ją w tym celu, co znacząco wydłużało możliwość przechowywania żywności (głównie ryb). Pojawiają się także liczne wzmianki o produkcji słonych serów. Sól była surowcem często cenionym wyżej niż pieniądz. W Polsce, w czasach króla Kazimierza Wielkiego dochody ze sprzedaży soli, stanowiły pokaźny zastrzyk finansowy dla kraju. Pokrywały 1/3 wpływów skarbu państwa. Natomiast w Chinach, często spotykanym zjawiskiem była ponoć solna danina. O istocie soli może również świadczyć to, że od łacińskiego słowa "salarium", utworzono angielskie słowo oznaczające pensję: salary.


Sól – białe złoto, czy biała śmierć?    


Obecny strach przed solą nie wynika z tego, że jest ona złem w czystej postaci, ale dlatego, że spożywamy jej zdecydowanie za dużo (częściowo nieświadomie). Kiedyś sól była wykorzystywana głównie do konserwacji żywności. Obecnie również pełni tę funkcję, lecz często jest dodatkowo wspomagana lub zastępowana licznymi substancjami konserwującymi. Sól stała się obecnie produktem o znaczeniu smakowym. Wg danych WHO (World Health Organisation) przodujemy w Europie w spożyciu soli - nie da się ukryć, że Polacy lubią słone jedzenie! Kolejny problem dotyczy sposobu przetwarzania soli, czyli jej oczyszczania. Usuwając niekorzystne substancje, sól traci jednocześnie występujące w niej naturalnie składniki mineralne. Dodawane są substancje przeciwzbrylające, dzięki którym sól jest sypka i nawet w podwyższonej wilgotności nie tworzą się w niej grudki.
    

Sól nie jest naszym wrogiem, do czasu kiedy nie przesadzamy z jej spożyciem. Wybierając żywność naturalną, minimalnie przetworzoną oraz stosując odpowiednią sól, nie musimy się bać efektów nadużywania soli. Wręcz odwrotnie - powinniśmy spożywać sól, ponieważ bez niej wiele funkcji naszego organizmu może zacząć szwankować. Sól - a raczej jej główny składnik, czyli sód - odpowiedzialna jest za szereg procesów zachodzących w naszym ciele. Przede wszystkim bierze udział w gospodarce wodno-elektrolitowej. Woda o czym nie można zapomnieć również traktowana jest jako składnik pokarmowy. Jej podstawowe działanie polega na transporcie składników pożywienia do komórek, narządów, usuwaniu z organizmu zbędnym produktów przemiany materii czy utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. W naszym organizmie woda występuję w tzw. przestrzeni wewnątrzkomórkowej i zewnątrzkomórkowej i to od prawidłowości w proporcjach tych struktur zależy czy nasz organizm jest nawodniony prawidłowo. Za prawidłowe utrzymanie tych struktur niezbędne są minerały określane mianem elektrolitów sód. Ponadto, reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową. [„Praktyczny Podręcznik Dietetyki” red. naukowy M. Jarosz]

Zapewne każdy z Was zauważył, że jego pot ma słony posmak. Jest to wynik jednej z podstawowych funkcji, jaką pełni sód - czyli główny składnik soli. Ciało paruje - poci się, wraz z wodą tracimy również cenne elektrolity, czyli właśnie m.in. omawiany sód. O czym nam to mówi? Najprościej można powiedzieć, że sód pozwala na przenikanie wody, przez co zabezpiecza nasz organizm przed szkodliwym przegrzaniem.  Sód jest regulatorem objętości płynów w naszym ciele i warunkuje, jako jeden z elektrolitów prawidłowy poziom nawodnienia tkanek. Jest to niezwykle istotne, ponieważ właśnie w środowisku wodnym zachodzą kluczowe dla nas procesy. Sód stymuluje uczucie pragnienia, co jest często wykorzystywane np. w okresie letnim, kiedy to utrata wody przez skórę bywa bardzo duża. Sód sam w sobie nie szkodzi, problem pojawia się, gdy jest go za dużo i wtedy, owszem, może pojawić się dużo skutków ubocznych! [Normy żywienia człowieka, fizjologiczne podstawy” Ś. Ziemlański]

 

Jak wybrać dobrą sól?    

Co zatem zrobić, żeby wilk był syty i owca cała? Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach intensywnej eksploracja ziemi, naukowcy natrafiają na coraz to nowe pokłady minerałów. Odkrycia te dotyczą również soli - takiej z nieskażonych przez człowieka obszarów. Jeżeli dodamy do tego ograniczony sposób przetwarzania tego minerału, dostajemy zielone światło w jego spożyciu! Obecnie wybór soli na rynku jest coraz większy, jest z czego wybierać i każdy z nas bez problemu dobierze coś dla sobie. Sklep Propharma24.pl ma w swojej ofercie sole uważane obecnie za najbardziej wartościowe: różowa, czarna oraz tradycyjna biała w ulepszonej formie. Różnią się wyglądem, smakiem oraz składem chemicznym, czyli zawartością składników odżywczych (wynika to głównie z efektów, jakie daje proces produkcji zwykłej soli).

 

Sól Himalajska

Zacznijmy od delikatnego różowego koloru soli himalajskiej. Nie jest ona barwiona ani rafinowana, jej kolor uzależniony jest od składu skał, w których są jej złoża. Za jej pastelowym kolorem kryje się cały szereg składników odżywczych. W składzie soli himalajskiej znajduje się cały szereg składników mineralnych np. magnez, fosfor, żelazo, chrom. Niestety biorąc pod uwagę ich zawartość i zalecane maksymalne spożycie soli, nie wnoszą one konkretnych pozytywnych właściwości do diety. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, ruszasz się, ćwiczysz, sól himalajska pozytywnie wpłynie na poziom nawodnienia organizmu (jest idealna do produkcji izotoników hand made), gdyż sód jest jednym z głównych składników naszych płynów wewnątrzustrojowych.

Izotonik hand made:

  • 1 litr wody
  • ¼ łyżeczki soli himalajskiej
  • 2 łyżki miodu
  • sok z pomarańczy/cytryny/grejpfruta

Sól himalajska na propharma24.pl

 

Sól Czarna

Sól czarna to pojęcie dość abstrakcyjne. Tradycyjny proces produkcji czarnej soli polega na podgrzaniu jej/prażeniu z dodatkiem węgla drzewnego, w wyniku czego ulega ona stopieniu. Proces ten odbywa się wraz z substancjami dodatkowymi np. korą amli, haradu i popiołem z roślin khar. Proces ten nadaje soli jej charakterystyczny smak i kolor. Smak ten doceniany jest szczególnie przez wegetarian i wegan, którzy szukają produktów o wyrazistym smaku. Za słony smak soli czarnej odpowiedzialny jest chlorek sodu. Dalej znajdziemy w soli czarnej związki siarki odpowiedzialne za kolor i charakterystyczny jajeczny zapach. Czarna sól, czyli Kala Namak, jest przyprawą najpopularniejszą w Indiach. W kuchni ajurwedyjskiej opierającej się na 6 smakach (słony, słodki, kwaśny, ostry, gorzki, cierpki), tylko posiłek zawierający je wszystkie uważa się za zrównoważony. W kuchni tej zaleca się najczęściej czarną sól, jako najbardziej aromatyczną. Uważa się również, że słabość do słonego smaku zdradza naszą skrytość i nieśmiałość. Bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do tofucznicy (ze względu na charakterystyczny jajeczny smak i aromat), tzn. smażonego z dodatkiem kurkumy  tofu.  Kanapkowa pasta bezjajeczna czy wegański majonez są również doprawiane czarna solą. Jest to niezbędny składnik indyjskiej mieszanki przypraw Chaat Masala.

Warto zainteresować się tym specyfikiem, nie tylko ze względu na niepowtarzalny kolor, aromat i smak, ale również ze względu na kryjące się za tą czarną powłoką pozytywne siły. Ten dla wielu egzotyczny produkt, warto wypróbować  codziennej diecie, dla poznania oryginalnego waloru smakowego.

Sól czarna na propharma24.pl

 

Sól Niskosodowa

Na koniec coś dla wielbicieli klasyki - biała sól, ale o obniżonej zawartości sodu i wzbogacona o inne cenne minerały. Słona Iwona, również dostępna w naszym sklepie, zaspokoi potrzeby konsumentów, dla których sól powinna być biała. Ma obniżoną zawartość sodu, przez co ryzyko zbyt wysokiego jej spożycia maleje. Jest to niewątpliwy atut tego produktu! Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca spożycie soli do 5 g dziennie (zawartość sodu: 2 g). Dzięki obniżeniu zawartości sodu, Słona Iwona może być spożywana w ilości 7 g dziennie. Wzbogacenie w potas, jod oraz magnez poszerza zakres pozytywnego oddziaływania na organizm. Potas jest antagonistą sodu, czyli jego przeciwnikiem. Możemy to sobie wyobrazić, jakby dwie osoby stały naprzeciw siebie i się odpychały. Jeżeli mają taką samą siłę i ilość, to ma miejsce równowaga, ale niech po którejś stronie stanie ktoś silniejszy lub w liczniejszej grupie! Równowaga elektrolitowa nazywa się równowagą właśnie wtedy, kiedy sód i potas są w odpowiednim do siebie stosunku. Wtedy też nasze nawodnienie oraz wszystkie procesy z nim związane działają bez zarzutu. [„Normy żywienia człowieka, fizjologiczne podstawy” Ś. Ziemlański]. Z kolei jod wspomaga funkcje tarczycy oraz układu nerwowego.

Sól niskosodowa na propharma24.pl

Na szczęście nasz sklep Propharma24.pl wychodzi naprzeciw potrzebom konsumentów oferując te sole, które mogą wnieść coś pozytywnego do naszego samopoczucia. Sole himalajskie to natura w czystej postaci, sól biała o obniżonej ilości sodu i wzbogacona o inne minerały również się nam przysłuży. W literaturze zagranicznej sól - a dokładniej dobra sól - określana jest białym złotem, czas więc skończyć z mitem "białej śmierci", tylko wybierać świadomie odpowiednie dla nas produkty!

Bibliografia

  • „Praktyczny Podręcznik Dietetyki” red. naukowy M. Jarosz
  • „Edukacja Prozdrowotna” J. Gromadzka-Ostrowska, D. Włodarek
  • „Normy żywienia człowieka, fizjologiczne podstawy” Ś. Ziemlański
  • „Assessment of Anthropometric Indices, Salt Intake and Physical Activity in the Aetiology of Prehypertension” Moinuddin A1, Gupta R2, Saxena Y3.
propharma24 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium